икона Божьей Матери «УМЯГЧЕНИЕ ЗЛЫХ СЕРДЕЦ»

  

икона Богородицы «УМЯГЧЕНИЕ ЗЛЫХ СЕРДЕЦ» 

В Неделю Всех святых (первое воскресенье после Троицы)
 

икона Божьей Матери «УМЯГЧЕНИЕ ЗЛЫХ СЕРДЕЦ»

_______________________________________________________

Описание иконы Божьей Матери «УМЯГЧЕНИЕ ЗЛЫХ СЕРДЕЦ»


Образ, называемый «Умягчение злых сердец», или «Симеоново проречение», очень схож с «СЕМИСТРЕЛЬНОЙ» иконой Божией Матери. Отличие его состоит в том, что стрелы, пронзающие сердце Богородицы, расположены на этом образе по три справа и слева, а одна снизу, в то время как у «Семистрельной» иконы – четыре стрелы с одной стороны и три с другой. В современной иконографии эти иконы, несмотря на различия, часто называют одинаково – «Семистрельная» («Умягчение злых сердец»).

Существует отличный образ под названием «Умягчение злых сердец» без пронзающих стрел, схожий с одним из вариантов ЧЕНСТОХОВСКОЙ иконы Пресвятой Богородицы.

Довольно редко, но встречается вид иконы «Умягчение злых сердец», на которой изображён один меч, как у ВАСИЛЬКОВСКОЙ иконы Божией Матери.

Икона Богоматери Умягчение злых сердец

___________________________________________

 

Молитва к Пресвятой Богородице перед Ея иконой, именуемой «Умягчение злых сердец»

 

О многострадальная Мати Божия, Превысшая всех дщерей земли, по чистоте Своей и по множест­ву страданий, Тобою на земли пере­несенных, приими многоболезненныя воздыхания наша и сохрани нас под кровом Твоея милости. Иного бо прибежища и теплаго предстательства разве Тебе не вемы, но, яко дерз­новение имущая ко Иже из Тебе рожденному, помози и спаси ны мо­литвами Своими, да непреткновенно достигнем  Царствия  Небеснаго, идеже со всеми святыми будем вос­певать в Троице единому Богу ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

 

Тропарь Пресвятой Богородице перед Ея иконой, именуемой «Умягчение злых сердец»  

Тропарь, глас 5

Умягчи наша злая сердца Богородице, и напасти ненавидящих нас угаси, и всякую тесноту души нашея разреши: на Твой бо святый образ взирающе, Твоим сострадани­ем и милосердованием о нас умиляемся и раны Твоя лобызаем, стрел же наших, Тя терзающих, ужасаемся. Не даждь нам, Мати благосердная, в жестокосердии нашем и от жестокосердия ближних погибнути, Ты бо еси воистину злых сердец Умягчение.

 

икона Богородицы «УМЯГЧЕНИЕ ЗЛЫХ СЕРДЕЦ»

___________________________________________________________

 

Акафист Пресвятой Богородице перед Ея иконой, именуемой «Умягчение злых сердец»

 

Кондак 1

Избранной Деве Марии, превысшей всех дщерей земли, Мате­ри Сына Божия, Его же даде спасению мира, со умилением взы­ваем: воззри на многоскорбное жи­тие наше, воспомяни скорби и болез­ни, ихже претерпела еси, яко наша земнородная, и сотвори с нами по милосердию Твоему, да зовем Ти: Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Икос 1

Ангел, возвестивый пастырем Вифлеемским о Рождестве Спа­сителя мира, и с ним множество небесных сил восхвалиша Бога, поюще: «Слава в вышних Богу, и на земли мир, в человецех благо­воление». Ты же, Мати Божия, не имевшая где главу преклонити, зане не бе места во обителех, роди Сына Своего Первенца в вертепе и, повив Его пеленами, положи в яслех; тем скорбь сердца Твоего познавая, вопием Ти: Радуйся, дыханием Своим Сына Своего возлюбленнаго согревшая; радуйся, предвечнаго Младенца пе­ленами повившая. Радуйся, Носителя вселенныя влеком Своим питавшая; радуйся, вертеп в небо обратившая. Радуйся,   престолом   херувим соделавшаяся; радуйся, в рождестве и по рождестве Девою пребывшая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претворяющая.

 

Кондак 2

Видя Предвечнаго Младенца, по­вита лежаща в яслех, пришедше поклонишася Ему пастыри Вифлеемстии и сказаша о глаголе, глаго­ланном им Ангелом о Отрочати, Мариам же соблюдаше вся глаголы сия в сердце Своем; по прошествии же семи дней бе обрезан Иисус по зако­ну Израильскому, яко человек осьмодневен; воспевая смирение и тер­пение Твое, Богородице, поем вечно­му Богу: Аллилуиа.

 

Икос 2

Разум имея в Боге утвержденный и соблюдаяй закон Господень, в четыредесятый день, егда исполнилися дни очищения, вознесоста Иисуса во Иерусалим родите­ли Его, дабы поставить Его пред Гос­подом и дати за Него жертву по реченному в Законе Господнем; мы же вопием Тебе сице: Радуйся, Создателя вселенныя во исполнение закона во храм Иерусалимский принесшая; радуйся, тамо старцем Симеоном радостно сретенная. Радуйся, едина Чистая и Преблагословенная в женах; радуйся, Крест Свой, скорбями преукрашенный, во смирении несшая. Радуйся, воли Божией николиже преслушавшая; радуйся, образ терпе­ния и смирения Собою явившая. Радуйся, сосуде исполненный бла­годати Духа Святаго; радуйся, мно­госкорбная Мати Божия, печаль на­шу в радость претворяющая.

 

Кондак 3

Силою свыше была еси укреп­ляема, Мати Божия, егда услыша словеса старца Симеона, глаголюща: «Се, лежит Сей на паде­ние и на востание многим во Израили, и в знамение пререкаемо, и Тебе же самой душу пройдет оружие, яко да открыются от многих сердец помышления», и скорбь велия пронзи сердце Богородицы, и возопи в горести Богу: Аллилуиа.

 

Икос 3

Имея тщание погубити Отроча посла Ирод избити вся дети сущия в Вифлееме и пределех его от двою лета и нижайше, по вре­мени еже испыта от волхвов и се по повелению Божию, данному чрез Ан­гела во сне старцу Иосифу, бежа все святое семейство во Египет и пребысть тамо седмь лет до смерти Иро­да. Тем же со умилением вопием Ти: Радуйся, всю тесноту странствия понесшая; радуйся, яко все идоли па-доша в стране Египетской, не возмогше терпети крепости Сына Тво­его.

Радуйся, с нечестивыми язычники седмь лет пребывшая; радуйся, с Предвечным Младенцем-Отроком и со Своим Обручником в Назарет пришедшая. Радуйся, со старцем Иосифом древоделом в нищете жившая; радуйся, все время Свое в трудах про­водившая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Кондак 4

Буря скорби обдержа Пречистую Матерь, егда возвращающимся има из Иерусалима не обретоша в пути Отрока Иисуса. Сего ради возвращшеся взыскающе Его, и бысть по триех днех обретоша Его в церкви, седяща посреде учителей и послушающа их и вопрошающа их. И рече к Нему Мати Его: Чадо, что сотвори нама тако? Се отец Твой и Аз боляще искахом Тебе? И рече к нима: что яко искаста Мене, не веста ли яко в тех, яже Отца Моего суть достоит быти Ми; и Мати Его соблюдаше вся глаголы сия в сердце Своем, вопиющи Богу: Аллилуиа.

 

Икос 4

Услыша Мати Божия, яко Иисус прохождаше всю Галилею, уча на сонмищах их, проповедаяй Евангелие Царствия и исцеляя всяк недуг и всяку язву в людех, и изыде слух по всей Сирии и приведоша к Нему болящия различными недузи и страстьми одержимыя и бе­сами, и расслабленныя и исцеляше их. Ты же, Мати Божия, ведущи проро-чества, скорбела сердцем, познавая, яко вскоре приидет час, егда Сын Твой принесет Себе в жертву за грехи мира. Темже ублажаем Тя, многострадальная  Мати  Божия, вопиюще: Радуйся, Сына Своего на служение народу иудейскому отдавшая; радуйся, скорбная сердцем, но покорная воле Божией. Радуйся, мир от потопа греховнаго спасшая; радуйся, главу древнего змия стершая. Радуйся, Себе в жертву живу Богу принесшая; радуйся, Господь бо с Тобою, Благословенная. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Кондак 5

Божие Царство на земли пропо­ведуя, обличаше Иисус гордость фарисей, мнивших себя правед­ными быти. Тии же, слушая притчи Его, разумеша, яко о них глаголет, и искаша яти Его, но убояшася наро­да, понеже яко пророка Его имеяху; сие все ведая, скорбяше Богородица о Сыне возлюбленном, страшася, да не убьют Его, в горести вопиюще: Аллилуиа.

 

Икос 5

Видевше нецыи от иудеев воскре­сение Лазаря, идоша к фарисеем и рекоша им, яже сотвори Иисус, и рече Каиафа, архиерей сый лету тому: «Уне есть нам, да един че­ловек умрет за люди, а не весь язык погибнет», от того дня совещашася, да убиют Его; мы же вопием Тебе, Пречистая: Радуйся, Спасителя мира рождшая; радуйся, спасения нашего главизна. Радуйся, от рождения Матерью Спасу нашему предызбранная; ра­дуйся, Мати Божия, обреченная на страдание. Радуйся,  Благословенная,  Ца­рицею Небесною соделавшаяся; ра­дуйся, выну за нас молящаяся. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Кондак 6

Прежде проповедник слова Божия, послежде предатель — Иуда Искариотский, един от обоюнадесяти апостолов, иде ко архиереом предати Учителя своего; они же слышавше, обрадовашася зе­ло и обещаша ему сребреники дати; Ты же, Мати Божия, скорбящи о Сыне Своем возлюбленном, вопия­ла горце Богу: Аллилуиа.

 

Икос 6

Возсия последняя вечеря учеником Христовым, на ней же Учитель умы нози има, образ смирения тем показуя, и рече им:  «Един от вас предаст Мя, ядый со Мною». Мы же, горю Матери Божией сострадая, вопием Ей: Радуйся, Мати Божия, мукой сер­дечной истомленная; радуйся, вся претерпевшая во юдоли сей многоскорбней. Радуйся, в молитве успокоение находившая; радуйся, всех скорбя­щих радосте. Радуйся, утоление наших печалей; радуйся, из тины греховныя нас спасающая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претворяющая.

 

Кондак 7

Хотяй явити любовь Свою к ро­ду человеческому Господь Ии­сус Христос на Тайной Вечери, благословив и преломив хлеб, даде Своим учеником и апостолом, рек: «Приимите, ядите, сие есть Тело Мое», и прием чашу и хвалу воздав, даде им, глаголя: «Пиите от нея вси, сия есть Кровь Моя Новаго Завета, яже за многия изливаемая во остав­ление грехов». Благодаряще милостиваго Бога за милосердие Его к нам неизреченное, поем Ему: Аллилуиа.

 

Икос 7

Новое знамение милости Своей яви Господь ученикам Своим, егда обеща послати им Утеши­теля Духа Истины, Иже от Отца исходит и будет свидетельствовать о Нем. Тебе же, Матери Божией, дважды освященной Святым Духом, вопием: Радуйся, Духа Святаго обита-лище;  радуйся, чертоже всесветлый. Радуйся, пространное селение Бо­га Слова; радуйся, бисер Божествен­ный произведшая. Радуйся, Рождеством Твоим райския двери нам отверзающая; радуй­ся, знамение милости Божией Собою нам явившая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Кондак 8

Странно и прискорбно нам слышати, яко лобзанием предаде Учителя своего и Господа Иуда Искариотский, спира же и тысячник и слуги иудейския яша Иисуса и связаша Его, и ведоша к перво-священнику Анне перве, посем же к Каиафе архиереови. Мати же Божия, смертнаго совета Сына Своего возлюбленнаго ожидая, вопияла Богу. Аллилуиа.

 

Икос 8

Все иудеи ведоша Иисуса от Каиафы в претор к Пилату, глаголюще Его злодеем быти. Пилат же, вопросив Его, глагола им, яко ни единая вины обретает в Нем; мы же вопием Ти: Радуйся, сердце, горем истерзан­ное, имевшая; радуйся, слезы о Сыне Своем проливавшая. Радуйся, все претерпевшая без ро­пота, яко раба Господня; радуйся, стенящая и рыдающая. Радуйся, Царице небеси и земли, приемлющая молитвы раб Своих; радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претво­ряющая.

 

Кондак 9

Вси роди блажат Тя, честнейшую херувим и славнейшую без срав­нения серафим, Владычицу и Ма­терь Избавителя нашего, Рождеством Своим радость всему миру принес­шую, послежде скорбь велию имев­шую, видящи Сына Своего возлюбленнаго на поругание и биение смерть преданнаго, мы же умиленное пение   приносим  Ти,  Пречис-тая, поюще Всемогущему Богу: Аллилуиа.

 

Икос 9

Витии   многовещанные   не   возмогут изрещи всех страданий Тобою  перенесенных,  Спасе  наш, егда воины сплетше венец из терния на главу Твою и в ризу багряну облекоша, глаголаху: «Радуйся, Царю Иудейский» и бияху Тя по ланитам. Мы же, Мати Божия, стра­дания Твоя познавая, вопием Ти: Радуйся, Его же млеком Своим питала еси, терзаемаго видевшая; ра­дуйся, багряницею и терновным венцем одеяннаго зревшая. Радуйся, страданием Его спострадавшая; радуйся, всеми учениками Его оставленнаго видевшая. Радуйся, неправедными судиями Его осужденнаго зревшая; радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претворяющая.

 

Кондак 10

Спасти хотя Иисуса, рече Пилат иудеом: «Есть обычай нам, да единаго вам отпущу, хощете ли убо отпущу вам Царя Иудейскаго?» Вси же возопиша, глаголюще: «Не Его, но Варраву!» Воспевая милосердие Божие, отдавшаго Сына Своего Единороднаго на крестную смерть, да искупит ны от вечныя смерти, вопием Ему: Аллилуиа.

 

Икос 10

Стена и ограждение буди нам, Владычице, изнемогающим от скорби и болезней. Ты бо и Са­ма страдала еси, слышащи иудеев вопиющих: «Распни Его». Ныне же услыши нас, вопиющих Ти: Радуйся,   Мати   милосердия; отъемлющая всяку слезу от люте страждущих; радуйся, слезу умиле­ния нам подающая. Радуйся, погибающих грешников спасающая; радуйся, предстательство христиан непостыдное. Радуйся, от страстей нас избав­ляющая; радуйся, сердцу сокрушен­ному отраду подающая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость пре­творяющая.

 

Кондак 11

Пение всеумиленное приносим Спасителю мира, на вольное страдание шедше и Крест Свой несшу на Голгофу пропяти Его; стояху при Кресте Иисусове Мати Его, Мария Клеопова и Мария Маг­далина. Иисус же, видев Матерь и ученика стояща, его же любляше, глагола Матери Своей: «Жено, се сын Твой!» потом глагола ученику: «Се Мати твоя!» И от того часа поят Ю ученик восвояси. Ты, Мати Божия, видя на Кресте Сына и Гос­пода Своего терзающися, вопияла горце Богу: Аллилуиа.

 

Икос 11

Свете Мой, Боже превечный и Творче всех тварей, Господи, како терпиши страсти на Кресте? —   Чистая  Дева   плачущи глаголаше о страннем Твоем Рождестве: «Сыне Мой, паче всех мате­рей возвеличена бых Аз, но, увы "Мне, ныне Тя видящи распята распаляюся утробою»; мы же слези про­ливаем, Тебе внимающе, вопием Ти: Радуйся, радости и веселия ли­шенная; радуйся, вольная страдания Сына Своего на Кресте видевшая. Радуйся, Чадо Свое возлюбленное уязвленным зревшая; радуйся, Агница, зрящи Чадо Свое, яко Агнца, на заколение ведома. Радуйся, Избавителя язв душевных и телесных язвами покрытаго видевшая; радуйся, Сына Своего воскресшаго из мертвых зревшая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претворяющая.

 

Кондак 12

Благодать подаждь нам, Спасе Всемилостивый, на Кресте Дух Свой испустивый и согрешений наших рукописание раздравый. «Се, Свет Мой благий, Бог Мой угасе на Кресте», — Дева стеняще глаголаше. «Потщися, Иосифе, к Пилату приступити и испроси сняти с древа Учителя Твоего. Уязвленнаго Тя видевше без славы нага на древе, Чадо Мое, душу Мою пройде оружие по проречению праведнаго Симе­она», — провиде Мати Божия, вопиющи: Аллилуиа.

 

Икос 12

Поюще милосердие Твое, Человеколюбче, покланяемся богат­ству милости Твоея, Владыко. «Создание Твое спасти хотя, смерть подъял еси», — рече Пречистая, но воскресением Твоим, Спасе, помилуй всех нас, мы же Пречистей Ма­тери Твоей со умилением зовем: Радуйся, мертва зряще бездыхан­на преблагаго Господа; радуйся, лоб­завшая тело Сына Своего возлюбленнаго. Радуйся,  Света  Своего  нага и уязвленнаго мертвеца зрела еси; радуйся, Света Своего гробу пре­давшая. Радуйся, плащаницею новою Тело Его обвившая; радуйся, воскресшим Его видевшая. Радуйся, многоскорбная Мати Божия, печаль нашу в радость претворяющая.

 

Кондак 13

О Всепетая Мати, изнемогавшая от скорби у Креста Сына Свое­го и Бога, внемли воздыханием и слезам нашим и избави от скорби, болезней и вечныя смерти всех, упо­вающих на неизреченное Твое мило­сердие и вопиющих Богу: Аллилуиа.

 

(Этот кондак читается трижды. Затем икос 1 и кондак 1,)

 

 

__

Православный интернет курс дистанционного обучения (бесплатный)

Рекомендуем пройти этот курс всем начинающим Православным Христианам. Обучение через интернет проходит два раза в год, запишитесь на следующие курсы сегодня!

____________________________________________

 

Также читайте у нас на сайте:

Земная жизнь Богородицы - Описание жизни, рождества, успения Божией Матери.

Явления Богородицы - О чудесных явлениях Богоматери.

Иконы Божьей Матери - Информация о видах иконописи, описания большинства икон Божией Матери.

Молитвы Богородице - Основные молитвы.

Жития Святых - Раздел посвященный Житиям Православных Святых.

Начинающему христианину - Информация для тех, кто недавно пришел к Православной Церкви. Наставления в духовной жизни, базовая информация о храме и т.д.

Православные притчи - Сборник небольших притч (историй)

Литература - Собрание некоторой Православной литературы.

Православие и оккультизм - Взгляд Православия на гадания, экстрасенсорику, сглаз , порчу , йогу и подобные "духовные" практики.

Суеверия - Описание некоторых суеверий.

__________________________________________________

 

http://pravkurs.ru/Православный интернет курс дистанционного обучения. Рекомендуем пройти этот курс всем начинающим Православным Христианам. Обучение через интернет проходит два раза в год, запишитесь на следующие курсы сегодня

 

 

 

 

Первое Православное радио в ФМ диапозоне!

Можете слушать в автомобиле, на даче, везде где у вас нет доступа к Православной литературе или другим материалам.

 

 

 
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Православный календарь

 

Календарь на сайте Православие.RU